Bli månadsgivare
  • x Menu
  • Om Actionaid
  • Vårt arbete
  • Stöd oss
  • Månadsgivare
  • För företag
  • Gåvoshop
  • Kontakt
  • IPCC:s klimatrapport måste få världen att agera snabbt

    Theresa Anderson

    IPCC:s klimatrapport måste få världen att agera snabbt

    FNs klimatpanels (IPCC) har släppt sin sjätte rapport över klimatförändringarnas effekter. Teresa Anderson, Global Lead on Climate Justice på ActionAid International kommenterar rapporten:

    "Det finns en skrämmande stor mängd bevis för att klimatpåverkan redan är mycket värre och skadar miljarder fler människor, än vad som förutspåddes för bara några år sedan. Det bevisar det brådskande behovet för FN att ta till sig förra årets historiska beslut vid COP27, att skapa en ny fond för att hjälpa samhällen som drabbats av klimatrelaterade skador och förluster. Under alltför många år har de största förorenarna hållit världen tillbaka. Nu får det vara nog. Det finns bara ett smalt fönster av möjligheter att begränsa uppvärmningen till 1,5°C, undvika den skenande klimatkrisen och skydda miljarder människor. Men vi kan bara göra detta om regeringarna är villiga att betrakta denna rapport som ett tydligt mandat för snabbt agerande."

    ActionAid är en global organisation som både arbetar för att sätta press på de stora förorenarna att minska sina utsläpp, liksom för att säkerställa att de som drabbas värst av klimatkrisens effekter kompenseras. Dit hör bland annat flickor och kvinnor som lever i fattigdom. Därför har vi alltid ett särskilt fokus på att inkludera flickors och kvinnors perspektiv och rättigheter i klimatfrågan.

    För mer information kontakta:

    Sara Hjelm Ahlstedt, Kommunikations- och påverkansansvarig, ActionAid Sverige Mobil: 072 080 10 36, E-post: sara.hjelm@actionaid.org

     

    Om ActionAid

    ActionAid är en global organisation som arbetar med mer än 15 miljoner människor i flera av världens fattigaste länder. Vi vill se en rättvis och hållbar värld, där alla åtnjuter rätten till ett värdigt liv och frihet från fattigdom och förtryck. Vi har alltid ett särskilt fokus på flickors och kvinnors rättigheter och trygghet, eftersom de ofta är mest utsatta och eftersom jämställdhet är en förutsättning för hållbar utveckling.

    Stöd vårt arbete

    Var med och förändra världen tillsammans med flickor och kvinnor

    Bli månadsgivare

    Som månadsgivare gör du stor skillnad för flickor och kvinnor – varje dag!

    Swisha en gåva

    Genom att swisha en gåva kan enkelt och snabbt stödja vårt arbete för flickors och kvinnors rättigheter.

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev

    Ta del av nyheter, berättelser från flickor och kvinnor som genom vår verksamhet leder förändringen, intervjuer, event och fakta om flickors och kvinnors rättigheter.

    Genom att anmäla dig godkänner du att vi behandlar dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy Läs här

    Bli månadsgivare

    Som månadsgivare gör du stor skillnad för flickor och kvinnor – varje dag!

    Swisha en gåva

    Genom att swisha en gåva kan enkelt och snabbt stödja vårt arbete för flickors och kvinnors rättigheter.

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev

    Ta del av nyheter, berättelser från flickor och kvinnor som genom vår verksamhet leder förändringen, intervjuer, event och fakta om flickors och kvinnors rättigheter.

    ActionAid Sverige 

    Västgötagränd 17, 118 28 Stockholm

    Organisationsnummer 802431-3044

    PG 90 00 83-7 Swish 90 00 837