Skip to the content

 

Svensk ledningsgrupp

Ingela Holmertz, generalsekreterare

E-post: ingela.holmertz@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 50, 073-372 19 21

Sigrid Flemby Broberger, finans- och administrativ chef

E-post: sigrid.flembybroberger@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 50, 073-380 80 76

Mattias Brunander, chef för policy och internationella program

E-post: mattias.brunander@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 50, 076-883 18 71

Mattias Brunander har en lång erfarenhet av att leda, planera och följa upp internationella utvecklingsprojekt. Under olika perioder har Mattias arbetat med fleråriga projekt och program internationellt, framför allt i Latinamerika och Asien men även på global nivå. Närmast kommer Mattias från en liknande funktion inom Rädda Barnen Sverige.

Johanna Granhage, chef för insamling och kommunikation

E-post: johanna.granhage@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 64, 072-182 60 98

 

Medarbetare

Azra Tuco, givarservice

E-post: azra.tuco@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 55

Biniam Fikadu, koordinator Face to Face

E-post: Biniam.fikadu@actionaid.org
Telefon: 073-685 00 32

Cornilla von Plomgren, ansvarig samarbeten och partnerskap

E-post: cornilla.vonplomgren@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 59

Gabriella Ulfwi, insamlings- och marknadsansvarig

E-post: gabriella.ulfwi@actionaid.se
Telefon: 08-615 55 69, 072-366 93 89

Goran Gavric, ansvarig CRM och analys

E-post: goran.gavric@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 57 

Hana Al-Khamri, projektkoordinator FGM

E-post: hana.al-khamri@actionaid.org
Telefon: 08-615 55 63 

Jenny Rydin, ekonomi och administration

E-post: jenny.rydin@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 52

Karolina Karlsson, internationell policy- och programsamordnare

E-post: karolina.karlsson@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 61

Linnéa Sonka, ansvarig Face to Face

E-post: linnea.sonka@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 62

Magnus Nordgren, kommunikationsansvarig givare

E-post: magnus.nordgren@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 65

Martin Kjellqvist, kommunikationsansvarig givare

E-post: martin.kjellqvist@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 65

Sara Hjelm, kommunikationsansvarig

E-post: sara.hjelm@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 50

Sherin Amini, verksamhetschef givarrelationer

E-post: sherin.amini@actionaid.org
Telefon: 08 - 615 55 53 

Riktlinjer för generalsekreterare

Download - File size: 40KB

Stadgar ActionAid Sverige

Download - File size: 282KB

Var med och stöd vårt arbete!

Bli månadsgivare och var med i arbetet att skapa en rättvis värld för alla. Med ditt stöd blir det möjligt!